טענות מבלבלות

הקדמה

המזון שאנו צורכים כיום, לא נתפס רק כאמצעי לקיום ותזונה. לא פעם, מוצרי מזון משווקים באופן שקושר אותם עם מסרים רגשיים וחברתיים ולאו דווקא עם מסר המלמד את הציבור על הרכיבים התזונתיים שהם מכילים. במערך השיעור “אל תבלבלו עובדות וטענות” יגבשו התלמידים ראייה מפוכחת יותר לגבי מוצרי המזון שהם צורכים (האם הם עונים על צורך פיזי או תרבותי), ויתנסו בעצמם ביצירת תקשורת שיווקית עבור מוצרי מזון בעלי רכיבי תזונה בריאים. 

מטרות:

  1. התלמידים יבחינו בין דעות לעובדות בהקשר של מזון.
  2. התלמידים יכירו רכיבי תזונה בריאים.
  3. התלמידים יבדילו בין סוגים שונים של מסרים בפרסומות.

משך זמן
45 דקות

גיל
א’-ב’

התאמה לתחומי דעת
גוף אדם, חינוך גופני, כישורי חיים, שפה

ידע מוקדם
לא נדרש

מושגים מרכזיים
טענה, פרסומת, מקור מידע, אמין-לא אמין

מיומנויות נלמדות

כישורי חיים: הערכה, חשיבה ביקורתית, ידע-להכיר רכיבי תזונה בריאים ולדעת מה רצוי לאכול וממה צריך להימנע.

שפה: האזנה לדברי אחרים, השתתפות בשיחה ובדיון, הבעת עמדה אישית על טקסט והנמקתה וקריאה קולית שוטפת, רהוטה ומדויקת של טקסט

מו”ט: פתיחות מחשבתית

מהלך הפעילות

תיאור:

הקרנה של המצגת המלווה לשיעור והדבקה משני צידי הלוח של שלטי כותרות “דעה” ו “עובדה”.

הסבר על המושגים טענה, עובדה ודעה והדגמה באמצעות שלטי טענות מהשיעור הראשון.

מיקום שלטי טענות מתחת לכותרת המתאימה. 

הנחיות לתלמידים:

מי זוכר מהו מקור מידע?

נבחין האם טענה מסוימת היא דעה או עובדה, כדי לעשות זאת נחשוב:

  • האם זה תמיד המצב?
  • איך אפשר להוכיח או להפריך את זה?
  • אילו הוכחות יש התומכות בזה?

הקשיבו לטענה הבאה: “מים הם המשקה הכי טעים”.
האם אפשר להוכיח שמים זה המשקה הכי טעים?

חשבו:

  • איך אנחנו יודעים זאת?
  • האם יש איזה שהן אלטרנטיבות?
  • מה הצד השני היה טוען?

הטענה הזאת מתארת תחושה של מישהו ויכול להיות שמישהו אחר מרגיש שיש משקאות שיותר טעימים לו ממים. לכן נמקם את שלט זה מתחת לשלט הכותרת דעה. 

האם אפשר להוכיח שפופקורן עשוי מגרעיני תירס?
האם אפשר להוכיח שהכי כיף לאכול פופקורן בזמן שרואים סרטים?

עזרים:

  1. מחשב שמחובר למקרן.
  2. מצגת מלווה.
  3. שלטים להדבקה ובלו טק.

תיאור:

מזכירים לתלמידים את הפרסומות מהשיעור הראשון וסוגי הפרסומות (מידע על מוצר לעומת פיתוח רגש חיובי כלפי המוצר). לאחר מכן צופים בפרסומת בעין ביקורתית.  

הנחיות לתלמידים:

יש פרסומות המלמדות אותנו עובדות על המוצר המפורסם ויש פרסומות המנסות להשפיע על הדעה שלנו על המוצר.

פרסומות יכולות לערבב בין דעות ועובדות ואנחנו צריכים לשים לב שלא מבלבלים אותנו.

כעת צפו בפרסומת ושימו לב לטענות הנטענות בה.

עזרים:

  1. מצגת.
  2. לינק לפרסומת פרפר. https://www.youtube.com/watch?v=a5Mz1PFl77U

תיאור:

משחק מיון של טענות בפרסומת לדעות ועובדות: התלמידים מביעים את דעתם כיצד יש למיין על ידי תנועות גוף. לאחר התייחסות לסימון של רוב תלמידי הכיתה, ממקמים את הטענה במקום הנכון מתחת לכותרות בצידי הלוח.

 הנחיות לתלמידים:

עכשיו נראה צילומי מסך (במצגת) של הטענות בפרסומת ואתם תחליטו האם מדובר בעובדה או בדעה באופן הבא:

  1. קומו מהכיסאות ועימדו במקום.
  2. אני אקריא את הטענה שנאמרה בפרסומת וכל אחד יחליט מה הוא חושב: האם זאת דעה או אם זאת עובדה.
  3. אם אתם חושבים שזאת עובדה עליכם לקפוץ במקום. אם אתם חושבים שזאת דעה עליכם להתנענע מצד לצד

כל אחד ואחת מסמנים לי לפי תנועת הגוף, בלי לדבר, אני אראה מה רוב הכתה מסמנים ואחרי כן אגלה את התשובה ואמקם את שלטי הטענות מתחת לכותרות המתאימה. 

עזרים:

  1. מצגת תמונות צילומי מסך של טענות בפרסומת פרפר.
  2. שלטי טענות.
  3. בלו טק.

תיאור:

מקרינים על הלוח את שקופית גיליון העבודה ומסבירים לתלמידים את המשימה הקבוצתית: עיצוב כרזת פרסומת למוצרי מזון.  

מחלקים לקבוצות את גיליונות העבודה ואת דפי “העובדות או דעות” על אחד ממוצרי המזון.

לאחר 15 דקות של עבודה קבוצתית מבקשים מכל קבוצה להציג את התוצר שיצרה בפני הכיתה ולספר מה למדו אודות אותו מוצר.

 הנחיות לתלמידים:

נעבור עכשיו לעבודה בקבוצות: כל קבוצה תקבל גיליון עבודה, על גבי הגיליון אתם תיצרו פרסומת למאכל מסויים שבחרנו עבורכם מראש. כל קבוצה תקבל עובדות ודעות על המאכל שלה וכל חבר קבוצה יבחר דעה או עובדה אחת שהוא רוצה שתיכנס לפרסומת.

יחד אתם תעצבו את הפרסומת על גבי הגיליון ובתום העבודה תציגו את הפרסומת בפני כל הכיתה (אם קבוצה תסיים מוקדם היא יכולה גם להמציא שיר לפרסומת הכתובה, עד ששאר הקבוצות מסיימות).

 עזרים:

  1. גhליון עבודה הכנת פרסומת (עמוד 21 והילך בקובץ ה- PDF).
  2. עובדות ודעות לכל קבוצה על מוצר המזון שלהם.

תיאור:

מסכמים את השיעור על ידי כמה שאלות שנפנה לתלמידים.

הנחיות לתלמידים:

  • איזה חלק של השיעור הכי עניין אתכם?
  • יש משהו בשיעור שאתם חושבים שאפשר היה לשפר?
  • מי יכול לתת דוגמה לעובדה על מזון שהוא למד היום? 
  • מי יכולה לתת דוגמה לדעה שיש לה על מזון כלשהו?

עזרים:

אין.

להכין מראש

  1. מערכת השיעורים: שלטי כותרות להדבקה, בלו טק, גיליונות בסיס ליצירת פרסומות, דפי גזירה עובדות ודעות.

  2. מקרן מחובר למחשב וקובץ המצגת.

  3. מספריים ודבק סטיק בכמות מספיקה ליצירת הפרסומת הקבוצתית.