אל תבלבלו אותי

הקדמה

אוכל, שתיה והאופן שבו אנו צורכים אותם הם חלק מתרבות אכילה שלמה שיש לה היבטים חברתיים, רגשיים וסמליים. במערכי השיעור “אל תבלבלו אותי” יבחנו התלמידים את הידע המוקדם שיש להם אודות מוצרי מזון, יפתחו מודעות להבדל בין מאכל טבעי למעובד ולעצם קיומם של צבעי מאכל, חומרי טעם וריח.

מטרות:

  1. התלמידים יכירו מושגים כגון: מזון מעובד, צבעי מאכל וחומרי טעם וריח.
  2. התלמידים ילמדו מהו מקור מידע.
  3. התלמידים יכירו הבדלים בין סוגים שונים של מקורות מידע.

משך זמן
45 דקות

גיל
א’-ב’

התאמה לתחומי דעת
גוף אדם, חינוך גופני, כישורי חיים, שפה

ידע מוקדם
לא נדרש

מושגים מרכזיים
טענה, פרסומת, מקור מידע, אמין-לא אמין

מיומנויות נלמדות

כישורי חיים: הערכה, חשיבה ביקורתית, ידע-להכיר רכיבי תזונה בריאים ולדעת מה רצוי לאכול וממה צריך להימנע.

שפה: האזנה לדברי אחרים, השתתפות בשיחה ובדיון, הבעת עמדה אישית על טקסט והנמקתה וקריאה קולית שוטפת, רהוטה ומדויקת של טקסט

מו”ט: פתיחות מחשבתית

מהלך הפעילות

תיאור:

תלמידי הכיתה מקבלים דיגלונים אדומים וירוקים. על ידי נפנוף בכל אחד מהם, הם מביעים את דעתם על טענה שתאמר האם היא נכונה או לא.

הנחיות לתלמידים:

לאחר שמיעת הטענה שנאמרת נפנפו בדגל המתאים: דגל אדום אם אתם חושבים שהטענה שנאמרה אינה נכונה ודגל ירוק אם אתם חושבים שהיא נכונה.

עזרים:

דיגלונים אדומים וירוקים.

תיאור:

מציגים בפני התלמידים שמונה שלטי טענות על אוכל ומבקשים מהם להביע את דעתם באמצעות הדיגלונים האם הטענה נכונה או לא. 

מבקשים מהתלמידים לנמק את החלטתם וכותבים על הלוח בכותרות את נימוקי התלמידים.

לאחר הנימוקים מגלים ומסבירים לתלמידים את התשובה הנכונה.

הנחיות לתלמידים:

האזינו לתלמיד שהתנדב להקריא את הטענה והחליטו בעצמכם האם היא נכונה או לא. לאחר שהחלטתם חכו לסימן שלי ואז הציגו את החלטתם על ידי הנפת הדגל המתאים.

עתה, נאזין לשני תלמידים שהתנדבו לנמק מדוע החליטו שהדבר נכון או לא נכון

עזרים:

תיאור:

נותנים כותרת “מקורות מידע” לנימוקים השונים של התלמידים ומסבירים מהו מקור מידע.

במידת הצורך מוסיפים מקורות מידע נוספים.

בוחנים יחד עם התלמידים את סוגי המקורות השונים, אילו אמינים יותר ואילו פחות.

נבחין בין:

  • מקור אמין העובר בדיקה של גורמים מוסמכים (כמו משרד החינוך או הוצאות ספרים).
  • מקור אמין שסומכים עליו מתוך היכרות רבת שנים.
  • מקור שלא סומכים עליו כלל.

מקיפים בצבע ירוק את הסוג הראשון על מנת להבדיל אותם מהמקורות האחרים. 

הנחיות לתלמידים:

כל אחת מהכותרות הכתובות על הלוח מתארת דרך שבה אנחנו לומדים משהו חדש.

האם יש עוד מקומות או דרכים שבהם אתם לומדים דברים חדשים? (למשל: סרטוני יו-טיוב, שיעור בבית הספר, חוג אחה”צ, אחים גדולים ועוד) 

האם יש מקור מידע שאתם בטוחים שכל מה שהם לומדים ממנו זה נכון? 

מה הופך את המקור הזה ליותר אמין מאחרים?

עזרים:

טושים מחיקים ללוח בצבעים אדום, ירוק ושחור.

תיאור:

מוסיפים ללוח את הכותרת “פרסומת” ובוחנים איזה סוג מקור מידע היא.

מסבירים לתלמידים שפרסומות מכילות כל מיני טענות, יש כמה סוגי פרסומות, פרסומות שמטרתן ללמד אותנו על מוצרים שחברה מסויימת מציעה ויש פרסומות שמטרתן לגרום לנו מאוד לרצות ולאהוב את המוצר המפורסם. זו הסיבה שחלק מהטענות בפרסומות נכונות וחלק לא בהכרח נכונות, לכן כשאנחנו צופים בפרסומת צריך לשים לב שלא מבלבלים אותנו.

הנחיות לתלמידים:

  • האם פרסומת היא מקור מידע? (האם אנחנו לומדים ממנה מידע חדש?) 
  • האם זה מקור מידע אמין? 
  • האם צריך להקיף אותה בצבע ירוק?

עזרים:

אין

תיאור:

מניחים במרכז כל קבוצה שני דפי A3 אחד ירוק והשני אדום ומקרינים על הלוח את שקופית 2 במצגת המלווה לשיעור על מנת להסביר לתלמידים את משימת הפאזלים. מחלקים לקבוצות את שקיות הפאזלים ונותנים להם 5 דק’ לביצוע המשימה.

בתום המשימה, חושפים את פתרון המשימה על הלוח בעזרת המצגת.   

הנחיות לתלמידים:

כל קבוצה תקבל שישה חלקי פאזל, כל אחד מהתלמידים בקבוצה לוקח לו חלק אחד ומחפש למי בקבוצה יש חלק שמתחבר לחלק שלו. אחרי שמצאתם את בן הזוג שלכם לפאזל, חשבו יחד על הטענה שמוצגת בפרסומת שבפאזל. אם היא בטוח נכונה, שימו את הפאזל על הדף הירוק שבמרכז הקבוצה ואם היא לא בטוח נכונה, מקמו את הפאזל על הדף האדום שבמרכז הקבוצה.

כאשר אתם מנסים להחליט חישבו:

  • האם זה תמיד המצב?
  • אפשר להוכיח את המשפט בפרסומת?

עזרים:

  1. מחשב, מקרן ומצגת מלווה.
  2. דפי A3 ירוקים ואדומים.
  3. נספח 2: פאזלים של פרסומות.

תיאור:

מסכמים את השיעור על ידי שאלות סיכום שמפנים לתלמידים.

הנחיות לתלמידים:

  • מאיזה חלק של השיעור הכי נהנתם?
  • היה חלק בשיעור שהיה לכם קשה? שמשהו היה פחות ברור?
  • מי יכול לתת דוגמה למשהו חדש על מזון שהוא למד היום? 
  • מי יכולה להסביר במילים שלו/ה  מה זה מקור מידע ?

עזרים:

אין

להכין מראש

  1. מקרן מחובר למחשב, קובץ המצגת וטושים מחיקים בצבעים ירוק, אדום ושחור.
  2. מערכת השיעורים: דגלונים כמספר ילדי הכיתה, שמונה שלטי טענות, דפי A3 ירוקים ואדומים כמספר הקבוצות בכיתה ושקיות של חלקי פאזל.